Otkad se završio Hladni rat, NATO vojsku i opremu više ne može s lakoćom da prenosi sa zapada na istok

Estonija od NATO-a traži da na istoku Evrope oformi vojsku koja se može obraniti od ruske ofanzive, piše The Guardian.

REKLAME- OSTATAK ČLANKA U NASTAVKU:

Glavni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Republike Estonije Džonatan Vseviov rekao je da se Evropa i NATO nikad ne mogu vratiti u vreme pre ruskog sukoba sa Ukrajinom koji je počeo 24. februara.

“Bićemo u potpuno novom bezbednosnom okruženju. Tu će biti nova Ukrajina, nova Rusija, nova Evropa. Ne možemo se vratiti na 23. februar”, rekao je Vseviov za The Guardian uoči NATO-vog samita koji će se održati u četvrtak.

Više od 20 hiljada NATO-vih vojnika, uglavnom Amerikanaca, već se nalazi u zemljama Baltika, Poljskoj i ostatku istočne Evrope.

U toj je regiji pre ruskog napada na Ukrajinu bilo tek nekoliko hiljada vojnika. Oni su trebali da budu prva linija obrane od nekog hipotetičkog ruskog napada i sigurno bi bili poraženi u bilo kakvom sukobu s Rusima. Međutim, kako je među njima bilo i američkih vojnika i vojnika iz drugih zapadnih zemalja, oni su zapravo trebali da posluže kao upozorenje Rusima da će te zemlje u slučaju ofanzive poslati znatno više vojnika.

Vseviov, bivši ambasador Estonije u SAD-u, smatra da se Rusija u slučaju napada na Ukrajinu do te mere preračunala da Zapad više ne može da pretpostavi da će Moskva shvatiti to upozorenje.

“Princip zasnovan na tome da trupe služe više kao upozorenje počiva na pretpostavci da onaj koji je upozoren razume vezu između upozorenja i dolaska dodatnih trupa”, rekao je Vseviov. “Znajući ovo, sada moramo dugoročno razmišljati o bezbednosti NATO-a i Evrope. Moramo da pređemo na odvraćanje.”

Vseviov je rekao da bi količina vojnika zavisila od planova i različitih situacija u različitim zemljama. Vojska ne bi morala biti toliko velika da zaustavi napredovanje ruskih vojnika, ali bi morala biti dovoljno velika da im pruži dostojan otpor.

“Moramo se odviknuti od slanja pojačanja. U zemljama na frontu u startu moramo imati više vojnika. Mislim da će se NATO složiti da se moramo kretati u tom smeru, a detalje ćemo kasnije precizirati”, rekao je Vseviov.

Džejk Salivan, savetnik za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Džoa Bajdena, potvrdio je da će se ove nedelje raspravljati o NATO-ovom stavu u Evropi.

“Naš sekretar za odbranu i komandant evropskih snaga NATO-a smatra da smo zauzeli odgovarajući stav u ovom trenutku. Drugo je pitanje kakav ćemo stav zauzeti dugoročno. Predsednik SAD će o tome razgovarati sa svojim saveznicima na samitu NATO-a ovog četvrtka”, rekao je Salivan.

Otkad se završio Hladni rat, NATO vojsku i opremu više ne može s lakoćom da prenosi sa zapada na istok. Penzionisani kontraadmiral Mark Montgomeri, bivši zamenik direktora za planiranje, rekao je da je broj vagona koji prevoze tenkove i drugu tešku opremu značajno opao i da je transportna mreža tek nedavno počela da se oporavlja.

Sponsored Links:

“Mislim da je to pokazatelj da je plan baltičkih zemalja, da se SAD dodatno integriše s više vojske, dobar potez”, rekao je Montgomeri. “Želite da vam američki vojnici pružaju podršku od prvog dana.”

izvor: (espreso.co.rs)