Pleme Kurja u Tanzaniji broji oko 700.000 pripadnika širom zemlje. Za njih je karakterističan običaj koji nosi naziv “kuća žena”. Ova praksa omogućava ženama da se udaju jedna za drugu kako bi sačuvale imovinu kada ostanu bez svojih muževa. Ovo nisu intimne zajednice, već isključivo interesno-ekonomske. Kod pripadnika plemena Kurja između 10 i 15 procenata domaćinstava čine ovakve zajednice.

REKLAME- OSTATAK ČLANKA U NASTAVKU:

Ne zna se od kada datira ovaj običaj, ali je svrha zadržavanje imovine jer po zakonu Kurja, samo muškarci mogu da naslede imovinu. Ovi brakovi se veoma razlikuju od istopolnih brakova na zapadu jer je u plemenu Kurja homoseksualnost strogo zabranjena.

Plemenske vođe veruju da istopolni brakovi rešavaju problem udovica, jer žena može da zadrži svoju imovinu i tako ne postaje teret plemenu.

Pored toga, većina muškaraca ne želi da se oženi ženom koja je prošla menopauzu i ne može da rađa decu.

U skoro svim brakovima Kurja, bilo sa muškarcem ili sa ženom, obično postoji cena za nevestu ili miraz. Cena koju plaća porodica muškarca u proseku iznosi između 10 i 20 krava (jedna krava u proseku košta oko 500.000 tanzanijskih šilinga, ili oko 230 dolara), a oni imućniji mogu da ožene i deset devojaka.

U takvoj poligamnoj, patrijarhalnoj kulturi, gde što više krava imate, više žena možete da kupite, mlade žene često samostalno odluče da se udaju za drugu ženu, umesto za muškarca. Shvatile su da u takvom braku imaju više moći i slobode. Pošto mnogi muškarci žele da se ožene mladim ženama koje su u ovakvim zajednicima, to ženama daje mogućnost da same izaberu partnera za koga procene da će biti dobar za njih. Ovakvi brakovi sprečili su nasilje u porodici i dečje brakove.

izvor: (srbijadanas.com/kurir.rs)