Jak zemljotres zatresao obalu Egeja, tresla se cela oblast.
Grčka i Egejski region ponovo su se našli na udaru seizmičkih aktivnosti. Dva zemljotresa registrovana su 13. jula, a jedan od njih se osetio i na širem području Balkana.
Prema podacima Seizmološkog zavoda Srbije i EMSC, prvi potres zabeležen je u 12:33 po lokalnom vremenu u Egejskom moru, na koordinatama 38.70N, 26.32E, blizu turske obale. Zemljotres jačine 4.2 stepena Rihterove skale dogodio se na dubini od samo 5 kilometara, što znači da je bio plitak i potencijalno snažno osetljiv u priobalnim mestima.
Nekoliko sati kasnije, u 16:40 po lokalnom vremenu, novi zemljotres magnitude 3.1 pogodio je sever Grčke, u blizini Florine, na koordinatama 40.70N, 21.88E. Ovaj potres dogodio se na dubini od 21 kilometar, a najjače su ga osetili stanovnici zapadne Makedonije (Grčka) i okolnih regija.
Nema prijavljenih šteta, ali seizmička aktivnost se nastavlja
Prema dosadašnjim informacijama, nema izveštaja o materijalnoj šteti niti povređenima, ali lokalno stanovništvo je na oprezu, jer učestala podrhtavanja izazivaju osećaj nesigurnosti, naročito u pograničnim i priobalnim oblastima.
Grčka i Turska se nalaze na jednom od seizmički najaktivnijih područja Evrope, gde su zemljotresi česta pojava, a nagli poremećaji tla mogu da se dogode bez upozorenja.
Oprez i dalje neophodan
Stručnjaci podsećaju da su manji zemljotresi često uvod u snažnije potrese, i apeluju na građane da prate uputstva nadležnih službi i ostanu smireni, naročito u područjima blizu epicentara.
Podrhtavanje tla u ovom regionu se nastavlja gotovo svakodnevno, što je jasan pokazatelj seizmičke aktivnosti u porastu.