Poruka koju je Tompson uputio mladima na kraju koncerta budi jezu

Sinoć je u Zagrebu održan najveći koncert u istoriji Hrvatske, a u pitanju je nastup Marka Perkovića Tompsona.

Marko Perković Tompson tri sata je pevao publici na zagrebačkom Hipodromu. Organizatori su saopštili da je na koncertu bilo oko 450.000 ljudi, što predstavlja najveći muzički skup u istoriji ove zemlje.

Ovakvim odazivom publike prestigao je uspeh Pola Makartnija, Madone, Tine Tarner, Majkla Džeksona, Bijelog Dugmeta…

Takođe, ovakav odaziv mnoge je uplašio zbog ustaštva u pesmama i uzdizanju akcija NDH. Gotovo svaki njegov koncert, a i mnoge pesme, počinju rečenicom „Za dom spremni“, kako su se nekada pozdravljale ustaše.

Tompson je sinoćnji koncert završio ovim rečima:

„Došao je trenutak kada vam moramo reći zbogom. Hvala dragom Bogu što je sve ovako. Vi mladi, vama bih se posebno želeo obratiti. Mi smo najbolja istorija. Stvorili smo i sačuvali hrvatsku državu. Tolike generacije su htele da je stvore, nisu uspele, ali mi smo uspeli da je stvorimo i sačuvamo. Ali kad vas mlade vidim, tu mladalačku snagu, ponosan sam. Bojali smo se za vas kada ste imali 5, 10 godina, pitali se šta će biti sa našom decom, da li će vas ovi vetrovi razneti… Ali nisu, ostali ste ukorenjeni u naše vrednosti i to je ono što nas sada drži.“

„I zato ću sada slobodno reći odavde – vi ste bolji, čvršći i jači od nas. Jer je Hrvatska sada u pravim rukama, u to sam siguran. A mi stariji sada možemo mirno umreti jer smo predali Hrvatsku u prave ruke. Ali nastavite da budete budni, morate biti. Preuzmite Hrvatsku potpuno, učinite je ponosnom i lepom kao u snovima. Zato vam još jednom puno hvala i hvala dragom Bogu, i hvala svim drugim ljudima koji su došli iz nekoliko evropskih zemalja. Dragi prijatelji, ponesimo još jednom ovu lepu uspomenu“, poručio je Tompson sa Hipodroma.
Tompsonove kontroverzne nove pesme

Novim numerama koje je nedavno objavio Tompson je ponovo potvrdio reputaciju najkontroverznijeg pevača na hrvatskom, ali i evropskom tlu.

Pesma „Oluja“ u manje od 24 sata od objave zauzela je sam vrh hrvatskog trendinga na Jutjubu.

„Neka nosi ova pobjeda sva imena naših djedova, iste snove mi smo sanjali, iste zore mi smo budili…“, peva on o akciji koju je hrvatska vojska izvela od 4. do 7. avgusta 1995. godine, a u kojoj je ubijeno oko 2.000 Srba, a više od 220.000 proterano.

U spot je ubačen i stari snimak ratnog komandanta Petog korpusa ARBiH Atifa Dudakovića, koji je osumnjičen za ratne zločine nad Srbima i Bošnjacima. Reč je o snimku sa mosta na reci Korani u Tržačkoj Rašteli gde se general Dudaković rukuje sa Marijanom Marekovićem, generalom Prve gardijske brigade koja je bila poznata pod nazivom „Tigrovi“.

„Gori nebo, udarili Gromovi, gori zemlja, idu ljuti Pauci, Vukovi, Termiti, crni HOSovci, Sokolovi, Pume, Kune, Tigrovi“, peva Tompson o vojnim i paravojnim formacijama radikalnih hrvatskih nacionalista, a ceo tekst možete pogledati ovde.

Kako je pisao Blic, Dudaković je 2018. godine uhapšen zbog sumnje da je počinio ratne zločine nad srpskim i bošnjačkim civilima i ratnim zarobljenicima tokom 1994. i 1995. godine. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv njega i još 16 pripadnika Petog korpusa Armije BiH, tereteći ih za zločine protiv čovečnosti, uključujući ubistva više od 300 osoba, uništavanje 38 pravoslavnih hramova i progone civila na području zapadne Krajine, u opštinama Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa i Sanski Most. Suđenje je u toku, a Dudaković se brani sa slobode.

Druga pesma kojom je Tompson počastio svoju publiku zove se „Slike Blajburga“. U ovom pokušaju revizije istorije Tompson je Blajburg predstavio kao mesto gde su Hrvati „branili čast i dostojanstvo“. Kontekst slučaja Blajburg nije uzet u obzir, te se u tekstu pesme nigde ne pominje da je u pitanju mesto gde su poraženi pripadnici ustaških jedinica i domobrana, odnosno hiljade vojnika i civila povezanih sa snagama Osovine – koje su ubijale Srbe, Jevreje i Rome.

Među onima koji su pobegli u Blajburg bili su i bivši čuvari iz Jasenovca, kao i drugi ustaški zločinci koji su činili zverstva nad Srbima, Jevrejima i Romima. Nadali su se da će ih Britanci zaštititi od osvete jugoslovenskih partizana. Ali Britanci, koji su želeli da budu u dobrim odnosima sa svojim tadašnjim saveznikom Titom, poslali su „izbeglice“ nazad u Jugoslaviju.

„U ime čijih to zastava bješe krvava predstava, izručen je narod krvniku u ruke, svijetu pred očima“, peva između ostalog Tompson, stavljajući ustaše koji su počinili stravične zločine u kontekst „naroda“, praveći tako od dželata žrtve.

„Iz mučeničke krvi novo sjeme niče, devedeset prve godine, i sad kosti zovu i svaka jama kliče, a grobovi mukom govore“, peva on dalje, opet počinioce ustaških zločina nazivajući „mučenicima“ i aludirajući na rat koji je počeo u Hrvatskoj 1991. godine, kada se u Hrvatskoj „povampirilo“ ustaštvo pod vođstvom predsednika Franja Tuđmana.

„Posvećena je žrtvama Blajburga i svima koji su kroz povijest dali svoje živote za hrvatsku slobodu i dostojanstvo“, napisao je Tompson o svojoj pesmi u objavi na Fejsbuku.

Tompson je ranije o ovoj pesmi napisao: „Naši su mrtvi naša povijest, a njihova duševna besmrtnost, naše nadahnuće. Zato su dom i Domovina djelić vječnosti za čiju smo slobodu spremni položiti i vlastiti život. Jedna od najvećih tragedija u povijesti hrvatskoga naroda opjevana u Markovim „Slikama Bleiburga“ nije tek sjećanje na prošlost prekrivenu prašinom. Ona je nadahnuće i poticaj sadašnjim i budućim naraštajima da čuvaju već izborenu slobodu te produbljuju i šire njezin prostor.“

Ovu pesmu objavio je 9. maja, na Dan pobede nad fašizmom, odnosno Sovjetskog Saveza nad Nacističkom Nemačkom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top